İzmir 545 290 36 46
  Antalya 549 316 35 66
 Muğla 549 412 02 72

Kılcal Damar Tedavisi

kilcal-damar-tedavisi

Kılcal Damar Tedavisi

Genişlemiş ve yüzeye yakın damarlar kılcal damar olarak adlandırılır. Vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir fakat genelde yüz ve bacaklarda rastlanır. Yüzde kılcal damar çatlamaları, beraberinde yüz kızarıklıklarını getirmektedir; bu durum toplumda sık rastlanan istenmeyen bir durumdur. Bacaktakiler ise meslek gruplarına orantılı olaraktan değerlendirilebilir. İyileşme genellikle hastanın durumuna göre 2 ila 4 hafta arasında değişmektedir.  Tedaviler ise 4 ila 6 hafta aralıklarla yapılır. Tedavi esnasında güneşten korunulmalıdır; sonrasında ise güneş koruyucu kullanılması önerilmektedir. Genellikle sağlık açısından bir sıkıntı oluşturmazlar.

Kılcal Damarların Oluşum Sebepleri Nelerdir?

Sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte, kalıtımsal faktörler, gebelik, travma, yaşlanma, güneş hasarı, ayakta durmayı gerektiren işler, şişmanlık, selülit, ağır kaldırmak, sıkı ve dar giyinmek, su tüketiminde azalma, yüksek ökçeli ayakkabı ve hormonsal faktörlerin bu oluşuma katkıda bulunur. Kadınların %40’ından fazlasında kılcal damar formlarının çeşitli tipleri görünür. Kadınlar için istenmeyen bir kozmetik durum olup varis açısından hastaların değerlendirilmesi gerekmektedir.

Kılcal damar tedavisi yıllarca skleroterapi ve radyofrekans yöntemleri ile tedavi edilmiştir. Ancak son yıllarda lazer sistemleri etki ve yan etki profili açısından daha yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Lazer tedavisinde daha az ağrı hissedilmektedir. Yine de ağrı eşiği düşük olan kişilerde anestetik krem ya da ağrı kesici kullanılır. Diğer bir yöntem ise soğutma yöntemidir.

kilcal-damar-tedavisi

Kılcal Damar Tedavisi Hakkında Merak Edilenler

Kılcal damar çatlamasının sebepleri nelerdir?
Başlıca sebepleri; cilt hassasiyeti, aşırı güneş hasarı, doğum kontrol hapları, yaşlılık ve genetik faktörler, hormonsal tedavi metotları, kortizonlu kremlerin uzun süre kullanılması ve hematojik hastalıklar kılcal damarların çatlamasında etkisi olabilir.

Kılcal damar çatlaması hangi bölgelerde olur?
Vücudun herhangi bir yerinde olabilir. Fakat çok sık görülen yerler; bacak, yüz (burun yanı, yanak) ve kalçadır.

Kılcal damar çatlamasının belirtileri nelerdir?
Başlıca belirtileri; oluşan pembelik ve kızarıklık, mor, mavi ya da kırmızı renkte deri yüzeyinde meydana gelen oluşumlardır.

Bacakta kılcal damar çatlaması neden olur?
Bacakta kılcal damar çatlamasının nedenleri; östrojen hormonu, ailesel yatkınlık, ayakta durmak, şişmanlık, yüksek topuk, dar pantolon gibi nedenlerden dolayı.

Pelin Pamuk

Medlife a gittiğim anda her şey değişti. Bana öneren arkadaşım sayesinde sağlığımı geri kazandım. Ekibe teşekkür
ederim.

Fatma Nur Çamur

Ulaşımı kolay olması benim için en büyük avantaj. Operasyona kadar gerçekten çok ilgilendiler hiç sıkılmadım.
Herkese tavsiye ederim. Teşekkür ederim.

Derya Şan

Kılcal Damar Tedavisi, bugüne kadar yaptırdığım en iyi tedavilerden biriydi. İlginiz için teşekkür ederim.Yorum Bırakın

Adınız Soyadınız (gerekli)